Okresní liga mládeže Blansko
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Pravidla OLM 2015

+2
Libor Toul
Havelka
6 posters

Goto down

Pravidla OLM 2015 Empty Pravidla OLM 2015

Příspěvek pro Havelka Wed Dec 10, 2014 1:26 pm

Toto bude asi hodně žhavé téma. Prosím o konstruktivní debatu nad náměty do pravidel OLM. Samozřejmě nemusí se vše do finálních pravidel dostat, ale určitě tato diskuse může pomoci nové radě pro přípravu nového ročníku OLM.

Nahodím první podnět: Doporučoval bych povolení úzkých hadic na požární útok (C42, B65). Možná by bylo dobré tento podnět směřovat i na ústřední radu mládeže a prosadit to do pravidel hry Plamen.
Důvody:
- zatraktivnění disciplíny (zrychlení PÚ). Mnohem levnější varianta jak zrychlit PÚ než přestavba stroje PS12
- lehčí práce pro děti - (přecejen úzké hadice jsou lehčí a když se stím táhne dítko, které má postavený kotouč do výšky pasu).
- pořizovací náklady - dnes velká spousta družstev dělá požární sport v rámci VCB, která se jezdí na úzké, a přebytek prasklých úzkých hadic je takový, že se dají sehnat za pár kaček. Jen já bych u nás bez problémů mohl vybavit několik družstev. A konečně by prasklé hadice našly správné uplatnění. Dnes z nich tlučeme čáry na hřišti, darujeme je kinologickému klubu na oplocení jejich hřiště apod. :-)

Havelka
Admin

Poèet pøíspìvkù : 21
Join date : 10. 12. 14
Age : 47

https://olmblansko.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Pravidla OLM 2015 Empty Můj námět

Příspěvek pro Libor Toul Wed Dec 10, 2014 8:13 pm

Taky si přisadím myšlenku a výzvu pro pořadatele, zkuste udělat šedesátky pro děti a pro radu mám návrh - zkuste alespoň u starších povolit rot spojky, ať se nám ti naši dorostenci rozvíjí už hezky brzy.

Libor Toul

Poèet pøíspìvkù : 1
Join date : 10. 12. 14

Návrat nahoru Goto down

Pravidla OLM 2015 Empty Re: Pravidla OLM 2015

Příspěvek pro Jan Filouš Thu Dec 11, 2014 7:37 am

Myšlenky to jsou pěkné a obecně by mi to nevadilo, ale je to další investování do materiálu. Pak budu mít zvlášť materiál na Plamen a další pro OLM. Podle mě se držme jedněch pravidel, který celkem dobře 40 let fungují. Tímto bychom odřízli pár lepších družstev od těch co si jezdí prostě zazávodit a bavit se. Byla by to pak soutěž jen pro vyvolené.
Jinak určitě jsem pro, ať se šedesátky při závodech podporují, ale dle Plamene!
Jan Filouš
Jan Filouš

Poèet pøíspìvkù : 1
Join date : 10. 12. 14
Age : 38
Location : Petrovice u Blanska

http://www.sdhpetrovicebk.cz

Návrat nahoru Goto down

Pravidla OLM 2015 Empty Re: Pravidla OLM 2015

Příspěvek pro Jaroslav Ondráček Fri Dec 12, 2014 12:07 pm

pravidla:
Za sebe můžu říct, že nejsem pro úzké hadice. A ještě je prosazovat u ÚORM?? To není v současnosti průchozí, tomu vůbec nevěřte a nic takového se nechystá. Ovšem noví vedoucí OORM můžou mít názor jiný a "nahoře" si to prosadí....
ROt spojky u starších se řešily i na celostátním jednání vedoucích OORM v Přibyslavi. Velkou většinou vedoucích byl tento návrh zamítnut, zpráva o tomto proběhla i na webu OORM a lze ji tuším dohledat i na dh.cz. Důvody pro obé jsou jednoznačné - zatím ještě převládá názor, že jsme napřed hasiči, a až potom sportovci. Ovšem jak říkám - do budoucna to může být i obráceně......

Jaroslav Ondráček

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 10. 12. 14

Návrat nahoru Goto down

Pravidla OLM 2015 Empty Re: Pravidla OLM 2015

Příspěvek pro Havelka Fri Dec 12, 2014 12:31 pm

Určitě kontrast hasič x sportovec je jasný. Ale druhá strana věci je atraktivita činnosti pro děti. Asi to vidíme všichni, že děti vyhledávají akční aktivity. A přecejen útok se sériovou PS12 a širokýma hadicema moc akční není.
Co se týká peněz, tak je to diskutabilní. Jak jsem již psal tak úzké hadice se dají pořídit od sportovních družstev za pár kaček. To když bychom udělali malou burzu na VCB tak si troufám tvrdit, že vybavíme všechny dětský družstva na okrese. A týmy, které chtějí mít dnes nějaké výsledky řeší zrychlení útoků nasypáním nemalých peněz do strojů (a kdo se trochu pohybuje mezi soutěžními stroji tak ví, že to jsou desetitisíce Kč).

Rotky bych asi neřešil. Vzhledem k tomu, že se rozškatulkovali dorostenci tak v podstatě celá kategorie starších žáků už může s rotkama pracovat v rámci dorostu.

To Honza Filouš: Odříznutí vyvolených se právě mnohem více děje obrovskými investicemi do stříkaček. Kdežto investicí do úzkých hadice (hodím cenu cca do 5000,-) viditelně zrychlíš útok se sériovou PS12. Na silných upravených strojích (motory 1800 a víc ccm) už zrychlení široké versus úzké není tak markantní.

Havelka
Admin

Poèet pøíspìvkù : 21
Join date : 10. 12. 14
Age : 47

https://olmblansko.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Pravidla OLM 2015 Empty Re: Pravidla OLM 2015

Příspěvek pro Josef Šenk Sun Jan 04, 2015 11:35 am

Rád bych se podělil o zkušenosti ze Šumavské ligy. Zde zavedli úzké hadice přibližně 3 roky zpátky. Tuto změnu avizovali 1 rok dopředu, aby sbory nekupovaly nové široké. Tuto změnu si sbory pochvalují, zejména z finančních důvodů, protože se jim válely kvalitní úzké hadice ve zbrojnicích a nyní našili uplatnění. Družstva, která neměla přístup k úzkým hadicích, ostatní pomohla. V případě kvalitních čerpadel není rozdíl široké - úzké hadice znatelný, my jsme tam vyhráli i ze širokými hadicemi. Neschovával bych se za směrnice hry Plamen, stejně se striktně nedodržují a ta družstva, která mají ambice postoupit dále, by si širokou sadu pořídila nebo půjčila. Takže za nás bych úzké hadice doporučoval.

Josef Šenk

Poèet pøíspìvkù : 3
Join date : 04. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pravidla OLM 2015 Empty Re: Pravidla OLM 2015

Příspěvek pro Havelka Fri Feb 27, 2015 4:43 pm

Tak už visí na stránkách oorm nová pravidla OLM pro rok 2015.
http://oormblansko.wz.cz/2015/02/OLM-2015-27.html

Už začala bouře debat.
Mě se nelíbí, že nemohu doplnit družstvo starší z mladších. Proč????
V úvodu se v článku o nových pravidlech píše, že se chce posílit kolektivismus v rámci sboru a pak se dočtu, že nemohu na chybějící post ve starším družstvu zapojit někoho z mladšího družstva, ale musím brát od jiných.

Havelka
Admin

Poèet pøíspìvkù : 21
Join date : 10. 12. 14
Age : 47

https://olmblansko.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Pravidla OLM 2015 Empty Re: Pravidla OLM 2015

Příspěvek pro Josef Šenk Fri Feb 27, 2015 8:04 pm

Jak jsem již poznamenal, je mi v podstatě jedno, kdo hlasoval, ale spíš, jak hlasoval. Jen na upřesněnou. Vycházím ze Statutu odborných rad mládeže, hlava III., článek 2, 1.2. - Počet členů rady a vedoucího rady určuje ten orgán SH ČMS, který radu vytvořil.
1.3. - Orgánu, který radu vytvořil, je tato rada odpovědna ze své činnosti, tomuto orgánu rada předkládá nejméně 1x ročně zprávy o své činnosti. Tak se chci prostě jen zeptat, kdo novou radu vytvořil. Jde mi spíš o nesmyslná nová pravidla OLM. Děkuji.

Josef Šenk

Poèet pøíspìvkù : 3
Join date : 04. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pravidla OLM 2015 Empty Re: Pravidla OLM 2015

Příspěvek pro Josef Šenk Fri Feb 27, 2015 8:10 pm

A nyní k pravidlům. Co se týká dětí, jsem své již napsal. Nyní k dorostencům. Dorostenci nesmí vynechat ani jeden závod, jinak nemají šanci na úspěch. A v případě, že dojde ke kolizi termínů jako v loňském roce, zástupci okresu na krajských kolech budou odměněni tím, že nemají šanci na úspěch v okresní lize v celkovém hodnocení (a to nemluvím o nemocech, úrazech).

Josef Šenk

Poèet pøíspìvkù : 3
Join date : 04. 01. 15

Návrat nahoru Goto down

Pravidla OLM 2015 Empty Re: Pravidla OLM 2015

Příspěvek pro Petr M Fri Feb 27, 2015 9:42 pm

f) "Při jednotlivých soutěžích se povoluje možnost hostování max. dvou
soutěžících v družstvu či hlídce, a to pouze z jiného sboru. Na jedné soutěži smí každý soutěžící startovat maximálně dvakrát. Při soutěži nelze hostovat členy v rámci vlastního sboru". - (dle mého názoru) je TENTO BOD F JE V ROZPORU S : citace: "Sledujeme tím posílení kolektivního ducha v kolektivech a hrdosti na svůj sbor, když všichni budou soutěžit za "svůj sbor"" [b]JAK BUDOU SOUTĚŽIT VŠICHNI ZA SVŮJ SBOR, když (př. PÚ z 10 budou 3 sedět, nebo radši zůstanou doma. TÍMTO AKORÁT DĚTI ODRADÍTE, DĚCKA CHTĚJÍ SOUTĚŽIT, PROČ NĚCO MĚNIT, KDYŽ TO FUNGOVALO - V ČEM BYL PROBLÉM??? jak jsem již psal v komentářích půjčování není řešení, nelze skloubit s doplňkovými disciplínami

Petr M

Poèet pøíspìvkù : 2
Join date : 12. 12. 14

Návrat nahoru Goto down

Pravidla OLM 2015 Empty Re: Pravidla OLM 2015

Příspěvek pro Jaroslav Ondráček Sat Feb 28, 2015 10:15 pm

Šenk a vytvoření Rad:
na každém okrese může /a částečně třeba i je/  postup vytvoření Rad (všech - mládeže, velitelů, prevence, atd) odlišný. Zhruba půl na půl, jak mám zkušenosti z úseku mládeže. Někde opravdu jedou tak, že se sejde VV nějakého stupně (okresu, kraje) a bez debat řekne: "Petr, Pavel, Havel, Vavel budou v té a té odborné Radě a Sysel bude jejím vedoucím!!" Každý  VV  má na tento postup právo.
No a někde řeknou: sbory (okrsky), navrhněte si kandidáty do odborných rad, pak se Vy navržení kandidáti sejděte a zvolte si vedoucího. A my (VV) potom všechny jmenujeme.. A opět má na tento postup každý VV právo...
Jak vidíte, na našem okrese je - a to již mnoho volebních období - preferován postup popsaný jako druhý.. Z logického hlediska je rozhodně demokratičtější. Ale oba postupy mají stejný výsledek, jmenovanou nějakou Radu a vedoucího.  A proto je třeba v zápise z OORM z 25.2. žádost OORM směrem k VV OSH o jmenování zvoleného vedoucího, jen VV ho může jmenovat /-ale také nemusí, je to na něm/.
A při obou postupech je tedy na starém, končícím VV jmenovat nové Rady a jejich vedoucí, protože Shromáždění delegátů tyto, již jmenované vedoucí, dle Stanov pouze potvrzuje.
Např. v zápise z VV OSH konaném 21.1.2015 je opakovaná výzva směrem k okrskům, k navrhování kandidátů do Odborných rad. Že to v okrscích a sborech nečtou....zápisy z VV OSH jsou běžně na webu OSH.
Já sám jsem VV OSH žádal o určení počtu členů odb. rad a nějakého klíče vzhledem k navrhovaným kandidátům, aby nebylo mnoho členů třeba jen z aktivních sborů a okrsků, aby se více rozprostřeli kandidáti po okrese. Návrh neprošel.
Každý vedoucí odborné Rady předkládá VV OSH zápisy z každého svého jednání, dočtete se to Zápise z VV OSH v odstavci Doručená pošta.(jinak konkrétní znění zápisu z OORM si jak známo přečtete na stránkách OORM, zápisy z jiných Rad bohužel nenajdete nikde) Jednou za rok na Shromáždění představitelů sborů je předkládána roční zpráva z každé odborné rady.
To by bylo k postupu vytvoření odborných Rad.Wink
Kdo vytvořil "nesmyslná pravidla" OLM?? Celá OORM..... pravidla se četla slovo od slova a ke všemu se každý, kdo chtěl cokoliv říct si řekl., Prvotní nápad ale vyšel již ze staré OORM při vyhodnocení minulého ročníku. Každopádně starší lze doplnit mladšími, slovem sbor se myslí kolektiv v "každé kategorii"..
Dalo nám dost práce to napsat tak, aby to bylo nepříliš složité a dobře pochopitelné, zdá se že se nepovedlo silent
Každopádně, zatím děkujeme za názor, určitě se tím budeme dál zabývat. Třeba se toto neosvědčí, tak jako započítávání všech závodů OLM předloni, a zase se vrátíme ke starému. Vždyť i chybami se člověk učí, nikdy se nezavděčíme všem...Zatím se to nelíbí tuším dvěma vedoucím, jak čtu na webu Rady.
Jo a dorost OLM se s krajem letos nepotká, kraj bude buď 6. nebo 13. června, dorost v Ostrově 21. června.  
      J. Ondráček, zvolený, zatím nejmenovaný vedoucí OORM

Jaroslav Ondráček

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 10. 12. 14

Návrat nahoru Goto down

Pravidla OLM 2015 Empty Re: Pravidla OLM 2015

Příspěvek pro Havelka Sun Mar 01, 2015 8:47 pm

To Jara:
Takže tomu rozumím dobře, že je možné si "půjčit" do staršího družstva z mladšího družstva téhož SDH? Dle směrnic hry Plamen se "kolektivem" rozumí skupina všech členů mladších 15 let!!! Tak pokud by bylo možné pravidla OLM poupravit tak aby to bylo zřejmé.
Ale osobně apeluji na OORM aby na dalším zasedání zvážila možnost půjčování i mezi družstvy ze stejného sboru i rámci stejné kategorie. Pokud je zájem na nějakém omezení tak se to dá ošetřit tak, že není možné současné zapůjčení z A do B a z B do A. Osobně bych to nijak neomezoval. Děláme to pro děti a takto se hodně komplikuje aby si všichni kvalitně zasoutěžili. Na trénincích budu družstva doplňovat ze svých vlastních družstev a na závody si budu muset vzít někoho cizího. Nehledě na to, že to může být i nebezpečné (když vezmu třeba požární útok s výkonnou PS (a že jich na OLM už vrčí dost), natrénuji a na závody na nějaký post dám někoho cizího, který na to není zvyklý). No zvažte to. Další zasedání máte tuším v dubnu, což bude pouze po dvou uzlovacích závodech. Tak na zbytek sezóny by se to dalo upravit.
Co se týká celkového hodnocení dohromady za sbor tak to mi ani moc nevadí.

Co se týká termínů krajských kol, tak prosím o upřesnění termínů. Na stránkách KSH JmK je uvedeno, že 6.6. jsou dospělí, 13.6. jsou MH a 20.6. je dorost. Což se kryje se soutěží v Ostrově pokud by to takto zůstalo.
Je to v plánu práce na rok 2015.

Havelka
Admin

Poèet pøíspìvkù : 21
Join date : 10. 12. 14
Age : 47

https://olmblansko.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Pravidla OLM 2015 Empty Re: Pravidla OLM 2015

Příspěvek pro Jaroslav Ondráček Sun Mar 01, 2015 10:21 pm

Havelka:
omlouvám se, v tom psaní jsem se včera upsal....Krajská kola "dětí" jsou 13. a 20. června, já nebo OORM zatím nemáme oficiální určení, kdy - který termín bude Plamen a kdy dorost, pokud je to na stránkách KSH, asi to tak bude..... Každopádně dorost Ostrov je 21. června, v neděli, takže s krajem se nekryje. Toho 6. června je opravdu požární sport - dospělí..
A to vysvětlení k pravidlům...schválně je uvedeno, že pro potřeby těchto pravidel se sborem rozumí kolektiv v dané kategorii...Chápu, je to pro znalé poněkud zmatečné, ale nějak jsme nic lepšího nevymysleli. Hlavně proto, že podle zkušeností většina vedoucích (bohužel) nerozliší pojmy kolektiv/družstvo/hlídka....Tak jsme to zkusili takhle...
Ale k dovysvětlení se vrátíme, já sám to na příští OORM navrhnu. Proto je (celou dobu, i minulé ročníky) v pravidlech možnost jejích úprav i v průběhu ročníku...

Jaroslav Ondráček

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 10. 12. 14

Návrat nahoru Goto down

Pravidla OLM 2015 Empty Re: Pravidla OLM 2015

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru

- Similar topics

 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru