Pravidla OLM 2016

Goto down

Pravidla OLM 2016

Příspěvek pro Havelka za Mon Jan 25, 2016 2:49 pm

Již na podzim vyvěsila OORM nová pravidla OLM pro rok 2016. Z řad vedoucích se dostala zpětná vazba pouze ze dvou sborů. Nyní se blíží únorové zasedání OORM, kde je poslední možnost nějakým způsobem do pravidel sahnout, než se rozběhne nový ročník.

Znění pravidel

Tak debatujte, třeba rada k námětům z této diskuse přihlédne.

Havelka
Admin

Poèet pøíspìvkù : 21
Join date : 10. 12. 14
Age : 42

Zobrazit informace o autorovi http://olmblansko.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Re: Pravidla OLM 2016

Příspěvek pro Havelka za Mon Jan 25, 2016 2:55 pm

Doufám, že nebude vadit, že zveřejním mé připomínky, které jsem radě zaslal i s reakcemi na ně. Je to nejen k pravidlům OLM.

1. Pravidlo půjčování pouze z cizího družstva - již jsem komentoval i v diskusi na stránkách. Nechápu jaký je význam tohoto pravidla. Rada se stále ohání, že soutěže dělá pro děti. Tím že jim přikážete, že musí běžet s někým, koho neznají a s kým netrénují, je rozhodně nemotivuje. A praxe z letošní sezóny. Pokud někdo měl více družstev, tak raději si doplnil z vlastního kolektivu a doplňované družstvo postavil mimo bodování OLM.

Tohle pravidlo pokud vzpomínám vzniklo již za minulé OORM na návrh jednoho z členů. Není podstatné kdo to byl, ale podstatné je že s pravidlem souhlasila většina členů i této nové. Zdaleka není hlasování jednotné, o každém článku Pravidel se poměrně rozsáhle diskutuje - jen pravidla na příští rok nám zabrala téměř tři hodiny, a to - jak vidíte - nedošlo ani k nějakým podstatným změnám.

I o půjčování se dlouze hovořilo, ale převládl tento názor. Neptejte se proč, ty názory byly různé - ale šlo v podstatě o to, aby každé družstvo potom díky půjčování nemělo více pokusů, zejména v případě že se soutěží v hlídkách, kde se počítá ta lepší. Tj. nahlásím hlídky A, B, C, - do OLM se započítá nejlepší. Do C si ale dám dva nejlepší z A a B, doplním jen jedním a tím získám onen "další pokus navíc" Je to v kostce asi takto, ono se to blbě vysvětluje, ale takový názor převládl.

Možná se toto pravidlo již "přežilo", takových soutěží je v lize jen pár (Bukovina+soutěže ZPV, případně uzlovačky), navíc do OLM hodnotíme celý sbor - tak je jedno kdo výsledku dosáhl. Stejně, kdo má více dětí, tak si kdykoliv vymění celé družstva A a B mezi sebou, pokud to hodnocení sboru v OLM pomůže...I toto se řešilo, ale neprošlo - tj. registrovat složení družstev a kontrolovat zda stále nastupuje ve stejném složení:-)

A to, že se díky tomuto pravidlu nastupuje do soutěže mimo OLM, víme taky - osobně to vidím tak, že je to škoda...

Ale v OORM nás sedí 14, i když na té poslední (viz zápis) nás bylo 8 - a i tak jsme se o pravidlech dohadovali ony tři hodiny:-) Těch názorů je moc, každý to vidí jinak, a musíme se dobrat výsledku, o sporných bodech se hlasuje jednotlivě a pak ještě o celku.(taková debata o hodnocení soutěží, to je zážitek:-)!!) Prostě není na světě člověk ten, aby se zavděčil lidem všem...a je fakt že do podoby pravidel oficiálně, tj. např. mailem na OORM hovoříte jen dva až tři vedoucí, ostatním třiceti je to zjevně jedno:-) - či možná jen brblají u piva....I na to občas členové Rady poukazují...

Ale to nemyslím nijak zle, to je jen dobře - říkal jsem to Vám i p. Šenkovi už mockrát, to by jsme jinak v OORM usnuli na vavřínech, nosánky nosili nahoru a mysleli si jak jsme perfektní.....

My v únoru určitě ještě Pravidla otevřeme, proberem Vaše připomínky, ale výsledek předjímat nemůžu....Změnit se může, ale i nemusí ledacos, však jsme si toto právo vyhradili, a do zahájení ročníku bude ještě čas.2. Doporučení pro pořadatele: neslučovat soutěž MH a dorostu do jednoho dne (mimo ZPV). Je celkem dost náročné jak pro vedoucí (každý má rodiny, další pracovní povinnosti, atd.), tak pro závodníky, být na závodech od rána do večera. A navíc se to negativně podepisuje na výkonu dorostenců v jejich soutěži.

Uvidíme, co se nám sejde za přihlášky, koneckonců to můžeme doporučit - ale co na to pořadatelé, to nevím. Z jejich hlediska bych to viděl tak, že chtějí mít hotovo v jednom dni a s větší účastí...a v neposlední řadě - už teď by bylo potřeba, aby květen, červen, září a říjen navýšily počet svých víkendových dní na přibližně trojnásobek:-) Kam potom další samostatný dorost či Plamen nacpat?? Okresní soutěž jeden víkend, krajská dva víkendy, školení další víkend, pak různé oslavy, výročí - i tam se mnoho lidí účastní, nebo chtějí aby jim tam děcka něco předvedly...Je toho prostě moc:-)


3. Online výsledky při ZPV Plamene - již se o tom debatovalo letos. Byla by to bomba sledovat dění na trati živě. Jsou možnosti využití sharovaných dokumentů (Google, apod). Kdyby se na tom pracovala dostatečně dopředu tak by se to mohlo na podzim 2016 otestovat paralelně s klasickým řešením. Na technické vybavení by se možná dal ušít i nějaký dotační titul.

Tak tady budu vařit z vody, v tomto jsem již znalostně asi 100 let pozadu - to musí odpovědět odborníci z řad mladších členů OORM. Na nějakém Googlu už běží výsledky do OLM. Nějaká debata už na OORM proběhla, pochopil jsem že by musel být na každé disciplíně (a při ZPV na každém stanovišti) PC či tablet s připojením k netu, a taky někdo kdo to do něho bude datlovat. To je dalších x lidí navíc, a kde vzít a nekrást?? Zapisovatelka to nestihne, ta má už teď co dělat zapisovat body, časy....do podkladů pro sčítačku. V jednom zápisu to nepůjde, stejně musíte mít zálohu pro případ výpadku spojení, a sčítačka to z PC tabulek asi nedá. Je to otevřené, uvidíme....


4. Požární útok CTIF Plamen - co se dělo letos při této disciplíně v kategorii mladších nebylo k smíchu, ale k pláči. Nutit mladší plnit terč v předepisovaném objemu je týrání dětí. Tato disciplína má u dětí již od prvopočátku oblibu NULA a ještě je takto traumatizovat??? Nevím kolik z vás aktuálně aktivně vede MH, ale přesvědčit děti na pumpování je dost problém. V minulých letech byl objem omezen na nižší úroveň a bylo to v pohodě.

Toto vzniklo při projednávání OZ, kdy v OORM od začátku převládá názor že (i když máme možnost v OZ upřesnit používané nářadí či provedení), se budeme na okresních soutěžích co nejvíce snažit dodržovat Pravidla Plamen, a kde se o nějakém snížení objemu vody pro kat. mladších nedočtete. (A v této chvíli si nejsem jist, zda nové Kněžkovy nástřikové terče toto snížení vůbec konstrukčně dovolují - pravidla to nevyžadují, tak nevím jak je tam signalizace naplnění udělána) Víme o tomto problému, když to půjde - ovšem nemohu předjímat rozhodnutí - tak myslím že se opět vrátíme k menšímu objemu.

5. Jednotné proudnice na PÚ - dle mého názoru to jsou vyhozené peníze z rozpočtu OSH. Navíc při počtu družstev na okrese to bude způsobovat technické a časové problémy. Ne každému půjdou proudnice zapojit na hadic. Takže si to bude dopředu 50 družstev zkoušet? To je tak na 2 hodiny, než si to všichni vyzkouší a doladí si hadice k erár proudnici. Dnes mají všechny sbory proudnice kvalitní a toto pravidlo pozbývá smyslu.

Viz odst. 4. - opět snaha o co největší dodržení Směrnic, kde je psáno že proudnice jsou jednotné. Na žádných vyšších soutěžích se neřeší, zda někomu pasuje nářadí, to je problém družstva, stejně se nikde nedočtete o nějakém zkoušení před soutěží. A zrovna proudnice jsou jednotné asi už všude....Nám v podstatě ze všech disciplín co mají nějaké jednotné nářadí chybí asi už jen stříkačky, ale to je zatím mimo finanční možnosti OSH. A finančně, to u proudnic dělalo 30% z ceny cca 2 500,- , tedy OSH to stálo cca 750,- Kč, zbytek dotace MTZ.

6. Omezení asfaltových tratí při PÚ - proti asfaltovým tratím jsem vystupoval i při své dřívější činnosti ve VCB. Vše se v tomto sportu posunulo hodně dopředu. I v dětských kategoriích nejsou vyjímkou upravené silné stroje. Jak je známo z principu přetlakového ventilu, tento reaguje až při výstřiku. Takže hadice na asfaltu létají jak divé a s nima i děti.

Tohle je mimo možnosti OORM. Trať musí být pokud možno rovná a bezpečná, každý si pod tím představí něco jiného. Chápu, co myslíte, zrovna o tratích si myslím svoje (podle mně jsme především hasiči, až pak sportovci, takže mně nějaký drn na trati opravdu nevzrušuje. Naopak je spousta těch, kteří nic jak jiného tartan neuznávají.) - ale není asi v našich možnostech přikázat pořadatelům zasít trávu...

Havelka
Admin

Poèet pøíspìvkù : 21
Join date : 10. 12. 14
Age : 42

Zobrazit informace o autorovi http://olmblansko.forumczech.com

Návrat nahoru Goto down

Re: Pravidla OLM 2016

Příspěvek pro Petr M za Mon Jan 25, 2016 8:34 pm

No  Shocked  Question

Ahoj vedoucí MH
Pro mně a mé MH vidím zásadní problém v zákazu půjčování, dvojího startu za SVÚJ SDH, jak mám děckám vysvětlit???:
- "tvůj pokus bude bodován do OLM a tvůj ne",
nebo horší varinata:
- "ty budeš soutěžit a ty sedět, protože ti OORM nedovolí soutěžit za TVŮJ SDH" - příště už nepřijde, aji ho pochopím
- " tebe zaregistruju ve vedlejším SDH a můžeš soutěžit za NÁS v cizím dresu" - opravdu toto OORM chce???

- půjčování cizího, nebo mezi cizí - na útoky bez předchozího tréninku, i děcka snad potřebují vědět, co jeden od druhého očekávat, to samé platí o vybavení - (kde je, není pojistka + co strojník a PS, ???)
- půjčování cizího, nebo mezi cizí třeba na uzlovačky - než se dítko rozkouká za koho a s kým vůbec soutěží? je po pokusu s odpovídajícím slabším výsledkem
- a že by někdo běžel 2x ZPV a pak ještě ZPV dorost - kolik takových děcek máme na okrese?

Na mnou uvedené dotazy v chatu v prosinci vedení OLM nereagovalo, (prý jsem neposlal oficíláně email) komentáře v chatu asi neberou v potaz.
Ztotožňuji se s dopisem Aleša a proto podobný mejl pošlu na oormblansko@seznam.cz .

Vedoucí mládeže pokud máte připomínky k pravidlům 2016 doporučuji to samé, dle OORM s pravidly souhlasíte (i když se s Vámi některými bavím tak Vám vadí od loňska stejné body pravidel také)
Ozvěte se i ti, co si myslíte, že se Vás to netýká, za rok můžete mí stejný problém.
mějte se pěkně Petr Machač Hasiči Jabloňany Smile

Petr M

Poèet pøíspìvkù : 2
Join date : 12. 12. 14

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Pravidla OLM 2016

Příspěvek pro Jaroslav Ondráček za Wed Jan 27, 2016 12:53 pm

Petr M napsal:No  Shocked  Question

Ahoj vedoucí MH
Pro mně a mé MH vidím zásadní problém v zákazu půjčování, dvojího startu za SVÚJ SDH, jak mám děckám vysvětlit???:
- "tvůj pokus bude bodován do OLM a tvůj ne",
nebo horší varinata:
- "ty budeš soutěžit a ty sedět, protože ti OORM nedovolí soutěžit za TVŮJ SDH" - příště už nepřijde, aji ho pochopím
- " tebe zaregistruju ve vedlejším SDH a můžeš soutěžit za NÁS v cizím dresu" - opravdu toto OORM chce???

- půjčování cizího, nebo mezi cizí - na útoky bez předchozího tréninku, i děcka snad potřebují vědět, co jeden od druhého očekávat, to samé platí o vybavení - (kde je, není pojistka + co strojník a PS, ???)
- půjčování cizího, nebo mezi cizí třeba na uzlovačky - než se dítko rozkouká za koho a s kým vůbec soutěží? je po pokusu s odpovídajícím slabším výsledkem
- a že by někdo běžel 2x ZPV a pak ještě ZPV dorost - kolik takových děcek máme na okrese?

Na mnou uvedené dotazy v chatu v prosinci vedení OLM nereagovalo, (prý jsem neposlal oficíláně email) komentáře v chatu asi neberou v potaz.
Ztotožňuji se s dopisem Aleša a proto podobný mejl pošlu na oormblansko@seznam.cz .

Vedoucí mládeže pokud máte připomínky k pravidlům 2016 doporučuji to samé, dle OORM s pravidly souhlasíte (i když se s Vámi některými bavím tak Vám vadí od loňska stejné body pravidel také)
Ozvěte se i ti, co si myslíte, že se Vás to netýká, za rok můžete mí stejný problém.
mějte se pěkně Petr Machač Hasiči Jabloňany Smile

Jaroslav Ondráček

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 10. 12. 14

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Pravidla OLM 2016

Příspěvek pro Jaroslav Ondráček za Wed Jan 27, 2016 1:02 pm

Ke zveřejnění odpovědi OORM p. Havelkou bych chtěl jen podotknout, že toto bylo napsáno pouze mnou, jakožto vedoucím OORM. Autor odpovědí totiž nebyl zveřejněn (a vůbec to nevadí) - ale píši tohle jen proto, aby to nebylo vydáváno za stanovisko celé OORM, ta se od vydání pravidel nesešla.
Do cca 12. února můžete psát, žádný názor nezapadne.
Pomalu končí termín přihlášek soutěží do OLM, přihlášky některých tradičních soutěží ještě nedorazily - tak ať to neprošvihnete Sad
JARA

Jaroslav Ondráček

Poèet pøíspìvkù : 7
Join date : 10. 12. 14

Zobrazit informace o autorovi

Návrat nahoru Goto down

Re: Pravidla OLM 2016

Příspěvek pro Sponsored content


Sponsored content


Návrat nahoru Goto down

Návrat nahoru


 
Povolení tohoto fóra:
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru